Kotle na dřevo

I dnes, v době různých alternativních metod vytápění domácností, se kotle na dřevo těší velikému zájmu, třeba jako kotel VERNER VN25D-Nerez, který je kvalitním kotlem od firmy Verner. Zákazník si může vybrat hned z několika typů. Na trhu jsou k dostání kotle vyrobené z oceli nebo litinové kotle. Vybrat si můžete dokonce, i jakým způsobem bude kotel topivo spalovat. Buď může být dřevo spalováno klasickým prohoříváním, kdy je dřevo spalováno klasickým hořením bez použití ventilátoru, nebo jdou kotle konstruovány tak, že k spalování dřeva dochází tak zvaným zplynováním za pomoci ventilátoru. A nakonec si kotel můžete vybrat podle způsobu doplňování paliva a to buď s ručním doplňováním, nebo s automatickým.

Hodnocení:

+ Výhody kotle na dřevo

Hlavní výhodou je velice příznivá cena topiva a také velice příznivá pořizovací cena. Kotle na dřevo nejsou závislé na žádné inženýrské síti, což ocení ti, kteří žijí ve městech a vsích, kde plyn není zaveden. Rozhodně potěší i svou jednoduchostí na obsluhu.

- Nevýhody kotle na dřevo

Je potřeba mít dobrý zděný komín, který bude pravidelně čištěn a kontrolován, aby nedošlo k vznícení komína. Velkým negativem je riziko požáru, zvláště pak, nacházejí-li se v blízkosti kotle hořlavé látky, které by mohli nečekaně vznítit. Velice nepříjemnou nevýhodou je také časově náročné pořízení topiva. Radost vám jistě neudělá ani fyzicky náročné doplňování topiva a čištění kotle.