Stacionární kotel

Pokud byly závěsné kotle vhodné pro domácí použití, pak stacionární kotle jsou nejvhodnějšími kandidáty pro vytápění průmyslových velkých budov a skladů. Může být určen k vytápění i ohřevu teplé vody, nebo pouze k vytápění. Pokud si vyberete stacionární kotel, který má jak vytápět prostor, tak ohřívat užitkovou vodu, musíte se rozhodnout, zda dáváte přednost průtokovému ohřívači vody, nebo máte raději nádrže, které mohou být zabudovány v kotli nebo být i mimo něj. Dále si můžete vybrat, zda bude kotel nízkoteplotní či vysokoteplotní. Nízko teplotní kotle pracují s teplotou vody v otopném systému okolo 30°C a jsou vhodné pro podlahové a stěnové vytápěním, zatím co vysokoteplotní kotle, které pracují v otopném systému 50°C. Jejich pořizovací cena bývá nižší než u předchozího typu a také na konstrukci jsou mnohem jednodušší.

Hodnocení:

+ Výhody stacionárních kotlů

Výhodou stacionárních kotlů je dlouhá životnost, která je oproti závěsným kotlům prodloužena použitím kvalitnějších materiálů a i výkonost je oproti závěsným kotlům, daleko větší. Výrobci se snažili i zde udělat obsluhu kotle co možná nejkomfortnější, a tak je ovládání velice jednoduché.

- Nevýhody stacionárních kotlů

Díky své robustnosti jsou velice náročné na prostor, proto jsou zcela nevhodné do menších domácností. Také jejich pořizovací cena je mnohem vyšší, než u předchozího závěsného kotle, ale zase na druhou stranu, stacionární kotle vyšší pořizovací náklady kompenzují, vyšší výkoností.